Rusko zakázalo dovoz většiny potravinářských a zemědělských produktů ze Západu

Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Oznámil to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Kromě toho Rusko podle premiéra zakáže tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie. Evropská unie vyjádřila nad ruskými kroky politování s tím, že si vyhrazuje právo na ně reagovat.

Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se nevztahuje na alkohol. Omezením také nepodléhá potravinářské zboží, které si ruští občané individuálně dovezou ze zahraničí.
Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi. Dnes bylo oznámeno, kterých výrobků se to konkrétně týká.
Putin dnes telefonicky kontaktoval spojence v Bělorusku a Kazachstánu, aby s nimi projednal zvýšení dovozu jako náhradu za výpadky ze západních zemí. Podle dostupných údajů je zejména Bělorusko už dnes významným potravinářským vývozcem do Ruska. Rusko, Bělorusko a Kazachstán spojuje celní unie, letos v květnu prezidenti všech tří zemí podepsali smlouvu o vytvoření Euroasijské hospodářské unie, která ekonomické styky dál rozšiřuje.
Ruská státní média dnes zaplnily informace expertů, podle nichž opatření vyhlášená Kremlem těžce dolehnou na západní exportéry, ale ruskému hospodářství naopak prospějí. Ruští výrobci prý mají problémy s odbytem a nyní svou produkci mohou nabídnout domácím zákazníkům, například jablka.

I podle premiéra Medveděva jsou sankce pro ruské výrobce dobrou příležitostí získat nové zakázky. Nové exportní partnery chce Moskva hledat i v Turecku, zemích Latinské Ameriky a bývalých sovětských republikách.
Podle západních odborníků Rusko za své sankce zaplatí. V roce 2013 ze zemí EU dovezlo potraviny za 11,8 miliardy eur, z USA za 1,3 miliardy dolarů. Jen Nizozemsko, jeden z největších světových vývozců potravin, prodalo loni Rusku produkci za 1,5 miliardy eur. Celkově na ruský trh míří desetina potravinářského exportu EU.
Postižena podle západních odborníků budou hlavně velká ruská města, kde z dovozu pochází až 70 procent prodávaných potravin. Experti předpovídají prázdné pulty, skokový nárůst cen a inflaci. Sortiment mléčných výrobků se i podle přiznání ruských výrobců v důsledku sankcí sníží o třetinu.

Medveděv dnes rovněž uvedl, že Moskva zvažuje zákaz tranzitních letů z EU a USA před Rusko do Asie a Tichomoří. Konečné rozhodnutí v této věci ještě zatím nepadlo. Rusko se však rozhodlo zakázat přelety nad svým územím ukrajinským aerolinkám. Agentura Reuters v té souvislosti připomněla, že mezi ruskými firmami, které zasáhly unijní sankce, je i nízkonákladová letecká společnost Dobroljot.

Evropská komise vyjádřila politování nad ruskými opatřeními namířenými proti dovozu potravinářských a zemědělských výrobků. Toto oznámení je jasně politicky motivované, uvedla komise a dodala, že zváží další opatření, jakmile bude mít k dispozici víc informací o rozsahu ruských opatření.
Evropská unie dále ve svém prohlášení zdůraznila, že restriktivní opatření Evropské unie přímo souvisejí s nezákonnou anexí Krymu a destabilizací Ukrajiny. Po plném posouzení opatření přijatých Ruskou federací si vyhrazuje právo učinit náležité kroky, uzavřela Evropská komise.
Putinovo nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Rusko by dále mohlo zavést omezení týkající se dovozu letadel, lodí a automobilů, dodal Medveděv. Zdůraznil však, že vláda realisticky vyhodnotí výrobní potenciál Ruska v těchto oblastech.
Spojené státy a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů. Proto EU i USA zavádějí sankce vůči jednotlivcům i firmám. Moskva na to reaguje odvetnými opatřeními.

 

Přehled zemědělské produkce, jejíž dovoz omezilo či zakázalo Rusko v nedávné době
- Mléčné produkty, džus, brambory, sójové boby, slunečnicová semínka, kukuřičná mouka a cukrovinky z Ukrajiny
- Prasata a vepřové maso z Lotyšska nebo přepravované přes Lotyšsko
- Sušené mléko z Lotyšska
- Prasata a vepřové maso z Litvy
- Hovězí maso z Austrálie
- Vepřové maso, ovoce a zelenina z Polska
- Hospodářská zvířata a maso z Rumunska
- Ovoce a zpracované maso z Moldavska, které stejně jako Ukrajina podepsalo smlouvy o rozšířeném obchodu a diplomatické spolupráci s EU; ovoce z Moldavska tvoří hlavní exportní položku, jejíž hodnota dosáhla v loňském roce 89,5 milionu dolarů, tedy zhruba 1,8 miliardy korun
- Prasata a výrobky z vepřové krve z Kanady, Japonska, Jižní Koreje, Mexika a Spojených států
- Připravuje se rovněž zákaz dovozu whisky Kentucky Gentleman a možná i ovoce z Řecka a drůbežího masa ze Spojených států.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down