09.02.2015 | 01:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Exportéři nižší poptávku v Rusku pocítili

Zhruba 60 procent českých firem, které jsou aktivní v Rusku, již pocítilo snížení poptávky z tamního trhu. Důsledkem byl pokles nebo ztráta zakázek a zastavení nových připravovaných projektů. Naprostá většina, celých 99 procent českých podniků ale ruský trh úplně opustit nechce. Vyplývá to z ankety Svazu průmyslu a dopravy mezi exportéry do Ruska. Čtvrtina podniků zatím dodávky do Ruské federace neomezila.

Negativní dopady situace v Rusku se často začaly projevovat se zpožděním a řada firem je pocítila až v souvislosti s prudkým oslabením rublu.
Vývoz domácích firem do Ruska loni v říjnu klesl meziročně o 18 procent, v listopadu se propad prohloubil na 23 procent. Podíl vývozů do Ruska na celkovém exportu klesl loni v listopadu na 2,8 procenta, ještě v červenci to bylo 3,6 procenta.
Někteří čeští exportéři již museli snížit ceny v závislosti na vývoji kurzu rublu. V některých případech pokračují jen dříve uzavřené kontrakty a nedaří se uzavřít nové. Část průmyslových firem kvůli dlouhým dodacím lhůtám pocítí dopady situace v Rusku až letos.
Na ruském trhu nyní dostává přednost domácí produkce a ruší se tendry na importované výrobky kvůli sankcím EU a oslabení rublu. "Ruští partneři do budoucna nechtějí riskovat, že jim evropské a americké firmy dodají (zboží) a poté v budoucnu odmítnou zajišťovat servis a další dodávky. I proto se postupně začínají orientovat na technologie z Jižní Koreje, Japonska či Číny," uvedl k anketě mluvčí Svazu průmyslu Milan Mostýn.
Oslabení rublu bylo tak výrazné, že v některých výběrových řízení české podniky ztrácí konkurenceschopnost. Sankce, propad kurzu rublu a nejistota v Rusku vedly k tomu, že se řada investičních záměrů stala nevýnosnými.
Víc než polovina tuzemských firem také uvedla, že se vývoj na ruském trhu projevil i na dodávkách do ostatních zemí SNS. Situace se zhoršuje zejména u dodávek na Ukrajinu, do Běloruska a Moldávie.
Platební schopnost ruských partnerů se rovněž zhoršila, tento problém registruje polovina tuzemských exportérů do Ruska. "Ruské firmy mají omezeny přístup k financím a valutám. Rozpočty na již přijaté a odsouhlasené konkrétní projekty se staly nedostačující, kde v důsledku pádu rublu partneři ztratili kupní sílu. Nerealizují se nové projekty z důvodu snížení rozpočtů," dodal Mostýn*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down