Výrobci, dodavatelé, distributoři a prodejci rychloobrátkového zboží se chystají v druhé polovině května oficiálně představit společnou platformu, tzv. Iniciativu pro férový obchod (IPFO). Slavnostní představení se chystá svou přítomností podpořit také ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zemědělství Marian Jurečka a exministryně Petra Buzková, která přijala funkci předsedkyně IPFO.
Vznik této platformy se inspiroval iniciativou Supply Chain Initiative o příkladné praxi v oboru, která existuje v Evropě od září 2013 a do níž se zapojilo již téměř 200 společností, resp. 926, pokud připočteme i dceřiné společnosti mezinárodních firem. Signatáři české iniciativy, mezi něž patří mj. společnosti Makro, Tesco, Nestlé, Ahold, Kaufland, Globus, Coca Cola, Wrigley a další, zaměstnávají desítky tisíc pracovníků všech oborů a vytvářejí celkový obrat ve výši stovek miliard korun.
Iniciativa bude prostřednictvím závazku svých signatářů podporovat kultivaci obchodního prostředí. Zároveň bude zajišťovat a kontrolovat, aby byly zásady dobré praxe skutečně začleněny do každodenních aktivit jednotlivých společností. Dále bude usilovat o to, aby společnosti řešily případné vzájemné spory korektně a transparentně.
Informace o koordinačním subjektu za ČR, Česko-slovenské iniciativě ECR:
Česko-slovenská iniciativa ECR je jednou z 23 národních podnětů podílejících se na činnosti ECR Europe, která úzce spolupracuje s The Consumer Goods Forum. V České a Slovenské republice funguje od roku 2001. Projekt ECR byl spuštěn v polovině devadesátých let jako odpověď na změny v dodavatelských řetězcích, které vznikly rozšířením informačních technologií. ECR je iniciativou mezinárodní a díky tomu jednotlivé státy čerpají zkušenosti a materiály z mnoha zemí. V České republice a na Slovensku působí od roku 2001 a od roku 2011 jí poskytuje technické, organizační a administrativní zázemí a koordinaci činnosti (včetně spolupráce s ECR Europe, ECR národními iniciativami a dalšími subjekty) sdružení GS1 Czech Republic.*