Letos zemědělci oseli česnekem 236 hektarů, meziročně o 1,9 procenta více. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Do údaje se nezapočítávají soukromé zahrádky. Podle obchodních řetězců cena česneku na pultech klesá, předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha ale míní, že i tak je cena českého česneku v obchodech vysoká.
"Od předloni klesla prodejní cena českého česneku v průměru o 40 až 50 korun za kilogram. Za poklesem stojí jeho zvýšená dostupnost u domácích pěstitelů," uvedl vedoucí nákupu ovoce a zeleniny hypermarketů Globus Darek Reli. Letos podle něj stojí český česnek mezi 130 až 140 Kč/kg.
Řetězec Ahold nyní prodává český česnek ve svazcích, v síťce bude k dostání za dva týdny. "Cena je v průměru oproti loňskému roku nižší, a to v řádech jednotek procent," uvedla mluvčí Aholdu Dagmar Krausová. Podle Pýchy obchodníci přesto využívají zájmu spotřebitelů o český česnek. "Rozdíl mezi našimi pěstiteli a zahraničními není tak fatální. Mám dojem, že je tam zbytečně vysoká obchodní přirážka," řekl ČTK.
Podle odhadů ministerstva zemědělství by letošní sklizeň mohla dosáhnout až 2000 tun. Česko ale od doby odhadu postihla sucha, která by mohla výnosy ovlivnit. Dvoutisícovou hranici překročila produkce naposledy v roce 2007. Do Česka se česnek také dováží, importy ale klesají od roku 2012, kdy činily 7372 tun. Loni se do republiky přivezlo 5416 tun česneku.
Podle pracovní verze zatím nepublikované Zprávy o stavu českého zemědělství za loňský rok vzrostly po započtení domácích pěstitelů plochy česneku o 16 procent na 425 ha. Zároveň se loni snížil jeho výnos o desetinu na 4,37 t/ha.
Cena dovezeného česneku podle zprávy loni klesla o 13 procent na 41,12 Kč/kg, dovoz se meziročně snížil o 18 procent na 5,3 tisíce tun. Hlavními dovozci zůstávají podle Krausové Čína a Španělsko.*