Ceny mléka jsou pod výrobními náklady, podle chovatelů by obchodníci měli snížit marže

Pokud budou farmáři v Plzeňském kraji dostávat příští rok za mléko tak málo peněz jako letos, budou muset omezovat stavy dojných krav. Cena klesá trvale od počátku loňského roku a od letošního února je pod výrobními náklady, které jsou 8,20 až 8,80 Kč/l. Zemědělci inkasují od českých i bavorských mlékáren mírně nad sedm korun za litr. Nevylučují protestní akce, zejména před obchodními řetězci, které odmítají snížit své marže, jež jsou u mléka kolem 100 procent. Uvedli to předseda Zemědělského družstva Štichovice Václav Bulín, šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma a František Krofta z odbytového družstva ODOB Potvorov.

Domnívají se, že do konce roku k výraznému omezení stavů krav nedojde. Pokud by pokles ceny či stagnace pokračovala, projeví  se to příští rok. A podle Bulína někteří sedláci začnou chovy likvidovat. Záleží na tom, co farma unese. Může to nějaký čas dotovat z ostatních výrob. „Jako jsme se rozmýšleli chovat prodělečná prasata, tak stejné je to se skotem," uvedl Šíma. S prasaty nakonec řada firem skončila a nyní je soběstačnost ČR ve vepřovém masu pod 50 procent. Firmy mohou zatím mléko dotovat z obilovin a řepky, jejichž ceny ještě přinášejí zisk. Zlom nastane v březnu či v dubnu, kdy bude docházet krmení, protože kvůli suchu bude málo kukuřice na siláž i sena, řekl Šíma.
Podstatně větší problém než mlékárny dělají farmářům obchodní řetězce. Právě před jejich centrálami nebo obchody by měly podle Bulína protesty smysl. Na schůzích komory a zemědělského svazu se o nich hovoří. Měly by význam. Zatím se k nim nepřistoupilo kvůli problematičnosti akce. Podle Bulína se obávají, že když budou blokovat řetězce, tak je z jejich parkovišť a pozemků vynesou.
Farmáři zatím nedostali na podporu mléka od státu peníze. Nyní se hovoří o 313 milionech korun, což by znamenalo jedenáct haléřů na litr. Bulín uvedl, že zatím nic nedostali a nemyslí si, že v dohledné něco dostanou, včetně 313 milionů. Je to vše jen ve fázi slibů a politických proklamací, poznamenal. Podle Šímy může stát pomoci a nemusí se ani ptát Bruselu. Může například platit za povinná hlášení o stavech zvířat a dávat peníze za kravskou kejdu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down