Těžba dřeva v Česku loni vzrostla zhruba o pět procent na 16,2 milionu metrů krychlových a byla nejvyšší za posledních pět let. Výrazně vyšší byla především nahodilá těžba, která zahrnuje odstraňování polomů či likvidaci stromů napadených škůdci. Stoupla o 80 procent na 8,2 milionu kubíků. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
Podíl nahodilé těžby z celkové byl zhruba 50 procent. V minulých letech se přitom tento podíl pohyboval kolem čtvrtiny až třetiny. Podle mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové k tomu přispěl zhoršený zdravotní stav ve smrkových porostech po loňském extrémním horkém a suchém roce v celém středoevropském prostoru.
Většina vytěženého dřeva pocházela z jehličnatých stromů, které se na celkové těžbě podílí zhruba 90 procenty. Mezi nimi převažoval smrk, jehož těžba dosáhla téměř 12,2 milionu metrů krychlových.
Těžba dřeva z listnatých stromů loni klesla o desetinu na 1,8 milionu kubíků, nejvíce se kácel buk (763 390 m3).
Nejvíce dřeva se opět vytěžilo v Jihočeském kraji, a to 2,3 milionu kubíků. Přes dva miliony se vytěžilo už jen v Olomouckém kraji, v ostatních to bylo méně.
Necelá polovina těžby dřeva v tuzemsku připadá na státní Lesy České republiky. Podnik loni vytěžil necelých 7,7 milionu metrů krychlových dřeva.*