Ministerstvo zemědělství začalo přijímat žádosti o dotace pro nestátní vlastníky lesů, peníze by měly žadatelům pomoci zalesnit holiny. Stát chce vyplatit letos a příští rok v tomto programu až 2,5 miliardy korun, peníze se budou vyplácet za těžbu, provedenou od října 2017. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
Sazba je 26 korun za metr krychlový vytěženého dřeva v posledním čtvrtletí předloňského roku, následně se zvedá až na 510 korun za metr krychlový vytěžený v posledním čtvrtletí loňského roku. Na trhu cena dříví padala a nutná těžba se tak vyplácela méně a méně.
"Kvůli zachování lesů a pro rychlou obnovu poškozených porostů otevírá dneškem ministerstvo zemědělství dotační program na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Díky podpoře budou moci vlastníci nestátních lesů lépe čelit následkům sucha a kůrovcové kalamity, budou mít více prostředků na co nejrychlejší založení nových odolnějších lesů, které potřebujeme všichni," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Příjem žádostí bude ukončen poslední únorový den příštího roku. Podle odhadů ministerstva by mohlo přijít až 30 000 žádostí, budou je posuzovat krajské úřady. Žadatelé, kteří peníze získají, budou muset holiny včas a řádně zalesnit. Ministerstvo se bude do budoucna snažit získat na tento program další peníze.
Od dubna platí novela zákona, podle níž stát rozdělil Česko na zóny s různými stupni opatření proti kůrovci. Na celém území nově platí možnost odložit těžbu souší, tedy stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, do konce roku 2022. Letos se také zvýšila podpora hospodaření v lesích na 1,15 miliardy korun, stát umožňuje čerpat zvýhodněné úvěry od Podpůrného garančního a rolnického lesnického fondu.
Signatáři Lesnické výzvy, která sdružuje vlastníky a správce 75 procent plochy českých lesů i dřevozpracovatele, uvedli, že lesníci by letos potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun.*