Veterináři žádají Světovou organizaci pro zdraví zvířat o uznání, že je Česká republika prostá ptačí chřipky. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Právě uplynuly tři měsíce od konce likvidace, tedy závěrečné dezinfekce posledního ohniska na českém území, které bylo ve Slepoticích na Pardubicku. Chov byl vybit už v únoru. Po schválení tohoto statusu by mohlo nastat uvolnění mezinárodního obchodu s drůbeží a drůbežími produkty, který některé státy mimo Evropskou unii omezily.
"Věříme, že poté, co bude Světovou organizací pro zdraví zvířat ČR znovu oficiálně uznána, že je zemí bez výskytu ptačí chřipky, dojde ze strany třetích zemí v brzké době ke zrušení veškerých omezení bránících plnému obchodování s drůbeží," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Kvůli nákaze omezilo obchod Rusko, Ukrajina, Filipíny, Tchaj-wan, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Hongkong, Maledivy a Peru. Dlouhodobě omezuje podle veterinářů dovoz drůbeže z Česka Čína a Japonsko.
Ptačí chřipka se letos objevila v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. V únoru se v komerčním slepotickém ohnisku zlikvidovalo 7000 krocanů a 130 000 brojlerů.
Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.
V ČR se ptačí chřipka kromě letošního roku předtím objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98 000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.*