Agrární komora a Zemědělský svaz považují úpravu dotací za výsměch zemědělcům

Za výsměch všem zemědělcům považuje Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR dohodu vládní koalice o vyplácení dotací a pravidlech zemědělské politiky v příštích pěti letech. Vznikla podle nich na základě dojmů a neúplných informací, bez konzultací s hlavními organizacemi v oboru. Obávají se proto, že změny negativně ovlivní vývoj českého zemědělství a produkci kvalitních potravin za dostupné ceny. Pokud vláda nezmění přístup, chtějí uspořádat další protesty a obrátit se na Evropskou komisi, sdělily dnes obě organizace ve společné tiskové zprávě. Naopak Asociace soukromých zemědělců koaliční dohodu uvítala jako kompromis a krok k potřebným změnám.

Koaliční rada se v úterý večer shodla na tom, že přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesne také maximální výše investiční dotace. Dosud ministerstvo v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům, v úterý večer proti tomu před úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou a Zemědělským svazem protestovalo několik tisíc lidí.

Na dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním návrhu to bylo deset procent. "To znamená nejvyšší úroveň ze všech členských států Evropské unie," uvedly dnes Agrární komora a Zemědělský svaz. Vláda tím podle nich poškodí budoucí vývoj českého zemědělství a produkci kvalitních levných potravin pro obyvatele za dostupné ceny.

Zástupci obou organizací vládu kritizují za to, že s nimi jako "hlavními zástupci většiny českých zemědělských podniků všech velikostí a různého výrobního zaměření" dohodu neprojednala. A pokud vláda nezmění přístup, chystají další protesty zemědělců napříč republikou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down