Agrární komora: Čeští zemědělci nemůžou za růst výrobních cen

Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR dnes odmítly, že by prvovýrobci byli jediní zodpovědní za zdražování komodit. Cenu určují hlavně ceny na světových burzách, řekli  mluvčí svazu Vladimír Pícha a tajemnice komory Gabriela Dlouhá. Ceny zemědělských výrobců podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) v červnu meziročně vzrostly o 42,5 procenta, což může naznačovat další vývoj cen pro spotřebitele. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na twitteru uvedl, že nejvíce ceny aktuálně zvyšují zemědělci, nikoliv obchodní řetězce.

Podle Prouzy zemědělci pokračují v "masivním zdražování", zatímco ceny potravin rostou "jen" o 18 procent. "Potravináři a obchod dělají všechno pro to, aby ceny na pultech rostly co nejpomaleji," napsal a dodal, že nejvíce zdražují právě zemědělci, kteří jsou na začátku výrobního řetězce.
Podle komory zdražují nejen prvovýrobci, ale všechny články dodavatelského řetězce. Dlouhá uvedla, že zemědělci přímo do řetězců dodávají jen tři až pět procent produkce, hlavně ovoce, zeleniny nebo brambor, a ceny například jablek meziročně klesly. "Neházejme zdražování na prvovýrobce," doplnila.
Uvedla také, že zemědělci zdražili pouze v některých komoditách, kde mají extrémně vysoké ceny energií. Meziročně také až o 100 procent vzrostly ceny krmiv a minerální hnojiva zdražila až trojnásobně. "Po dlouhou dobu brali zemědělci ztrátu na sebe, ale nadále nemohou podnikat se ztrátou," dodala.
Pícha poznamenal, že zemědělci dlouhé roky prodávali za stejné ceny, zatímco ceny zpracovatelů i obchodníků rostly. "Ceny zemědělských komodit se odvíjejí od světových cen a čeští ale i jiní zemědělci nejsou v postavení, že by si mohli určovat, za kolik zpeněžit svou produkci. Je spravedlivé, že pod vlivem trhu jsou obchodníci a zpracovatelé nuceni se podělit o své obchodní přirážky," uvedl.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down