21.12.2015 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora ČR: Škody z ruského embarga budou stamilionové

Přímé škody na českém agrárním vývozu kvůli ruskému embargu by měly za loňský rok činit přibližně 600 milionů korun. Nepřímé škody, způsobené propadem cen na evropském trhu, však půjdou do miliard. Uvedla to mluvčí Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.

Rusko podle ní nakonec může ze sankcí profitovat, protože si zvýší vlastní potravinovou soběstačnost. Podle Českého statistického úřadu hodnota agrárního vývozu do Ruska za loňských prvních devět měsíců meziročně klesla skoro o čtvrtinu na 1,72 miliardy korun.

Největší škody hodnotí komora na přebytcích mléka, vepřového masa, ovoce a zeleniny, které snižují prodejní ceny na trhu. "Tyto škody dosahují úrovně jednotek miliard a jsou obtížně vyčíslitelné, neboť zasažen je celý evropský trh a tlakem na umístění přebytků se deformují i světové ceny," řekla Večeřová.

Ještě závažnější jsou ale podle ní dlouhodobé dopady, které vedou ke zvyšování potravinové soběstačnosti Ruska, případně dalších zemí, které do východního státu potraviny dovážejí.

Ceny mléka v ČR klesají dlouhodobě, kromě vlivu embarga převis na trhu způsobilo i zrušení mléčných kvót a snížení poptávky v Číně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down