Agrární komora: Kvůli cenám energií hrozí, že se bude vyvážet víc mléka

Kvůli rostoucím cenám elektřiny hrozí, že se z Česka bude vyvážet víc mléka než teď. Loni byla roční produkce mléka v ČR 3,1 miliardy litrů, přičemž na export šlo 700 milionů litrů. Někteří výrobci a zpracovatelé mléka a masa by mohli kvůli energiím omezit nebo ukončit výrobu. Vláda by mohla pomoci tím, že by základní potraviny dočasně osvobodila od DPH. Mohla by také uplatnit takzvaný dočasný krizový rámec a kompenzovat ceny energií, což v souvislosti s válkou na Ukrajině umožnila Evropská komise. Uvedl to na budějovické výstavě Země živitelka prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

"Vyvážíme dnes poměrně velké množství mléka do zahraničí, protože mlékárny především v Německu, ale i italské jsou schopny nabídnout vyšší cenu. A když má prvovýrobce vyšší náklady, zajímá ho, aby si je pokryl. Je možné, že to (energetická krize) povede k tomu, že se bude z republiky vyvážet ještě větší množství mléka," řekl Doležal. Z loni vyvezených 700 000 milionů litrů mléka mířila asi třetina do Německa.
Ceny energií vzrostly podle Doležala meziročně až desetinásobně. Čeští zemědělci, řekl, tak nemohou konkurovat těm z ostatních zemí EU, kde se jim tamní vlády snaží ceny energií kompenzovat. "Je pro nás důležité zachování rozpočtu pro resort zemědělství, kde se počítá pro rok 2023 s krácením o sedm miliard korun (proti letošku). Nedokážu si představit smrtící kombinaci, že tady máme vyšší náklady a zároveň nižší národní dotace. Je to druhé největší krácení (rozpočtu) po ministerstvu dopravy," řekl Doležal. Letošní rozpočet ministerstva zemědělství je 58,6 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down