Agrární komora se obává ohrožení produkce

Rozhodnutí vládní koalice nastavit dotace ve prospěch menších zemědělců povede podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala k poklesu stavů hospodářských zvířat v tuzemsku a k útlumu pěstování například brambor nebo ovoce. Podle něho se těmito náročnými činnostmi zemědělské prvovýroby totiž zabývají zejména střední a větší podniky, kterým vláda svým rozhodnutím nastavila neférové podmínky.

Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ) Jaroslava Šebka je to naopak systémově správný krok a menší zemědělci budou moci lépe využít potenciál výroby. Mělo by se podle něj dokonce uvažovat o tom, že největší podniky by dotace neměly dostávat vůbec.
Vládní koalice se shodla na tom, že výše tzv. redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů, bude na úrovni 23 procent z celkové částky na přímé platby. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Více peněz tak dostanou malí farmáři. Koalice se na tom shodla již v lednu, kdy to vyvolalo protesty zemědělců. Minulá vláda plánovala redistributivní platbu na úrovni deseti procent. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce přitom získat další dvě až tři miliardy navíc pro malé a střední firmy z národních dotací nebo formou daňových úlev.
Agrární komora a Zemědělský svaz ČR už od počátku roku upozorňovaly na to, že změna nastavení dotací ohrožuje produkci masa, mléka, ovoce, zeleniny nebo například chmele. "Těmito náročnými činnostmi zemědělské prvovýroby se totiž zabývají zejména střední a větší podniky, kterým vláda svým rozhodnutím nastavila neférové podmínky a poškodila jejich konkurenceschopnost na evropském trhu," řekl Doležal. Varuje také před tím, že nastavení dotací povede k menší pestrosti krajiny bez organické hmoty z živočišné výroby, přičemž již v současnosti podle něho řada zemědělců kvůli růstu cenám energií nebo pohonných hmot plánuje omezovat produkci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down