Agrárníci dali ministrovi ultimátum, aby do konce září schválil nové mléčné dotační programy

Agrární komora dala ministrovi zemědělství ultimátum, měl by do konce září schválit nové mléčné dotační programy. Své další případné kroky nechtějí agrárníci specifikovat. Požadavky ohlásilo vedení komory na tiskové konferenci po dnešním jednání představenstva na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích. Vedení komory také požaduje okamžité zahájení intervenčních nákupů mléčných produktů za státní peníze. Ministr Marian Jurečka se bude požadavkům komory snažit vyhovět.

Pokud nedojde k urychlenému naplňování požadavků, bude agrární komora v této složité situaci reagovat všemi dostupnými prostředky, stojí v usnesení představenstva. Více vedení komory nenaznačilo.
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky se ministerstvo o většinu zmíněných věcí snaží a pracuje na nich, problémem jsou ale peníze. Zdroje na ministerstvu jsou výrazně omezeny, byť bude hledat maximum v úsporách, vysvětlil ministr, který o rozpočtu jedná i s ministrem financí Andrejem Babišem a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Po Babišovi chce kvůli problémům v zemědělství miliardu korun navíc, zatím se nedohodli.

Krize s padajícími cenami mléka není jenom v České republice, mléka je na trhu nadbytek v důsledku ruského embarga na dovoz potravin a zrušení mléčných kvót. Ministerstvo situaci řeší i na evropské úrovni.

Komora po ministrovi požaduje schválení nového dotačního programu na podporu mléka na pokrytí nákladů na vedení evidence zvířat nebo zvýšení podpory kontroly užitkovosti skotu. Agrárníci chtějí i další dotace na zlepšování kvality půdy či urychlení spouštění programů, které má již ministerstvo připravené, například ohledně podpory kvalitního mléka.

Navíc si komora přeje, aby vláda do konce září schválila změnu zákona týkající se zelené nafty, kterou by mohli farmáři využívat i v oborech živočišné výroby.

Evropská unie by podle Jurečky a jeho dalších resortních kolegů měla zvýšit intervenční nákupní ceny mléka. Dokonce by na tom podle něj mohla vydělat, kdyby mléčné produkty po několika letech zpětně prodala.

O mléčném trhu by měli ministři zemědělství EU jednat 7. září v Bruselu, vedle diskuse budou protestovat farmáři z evropských zemí, Agrární komora vyšle autobus s demonstranty na podporu akce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down