Analýza: V akcích oproti únoru zlevnila vejce či mléko, naopak brambory zdražily

Cena vajec ve slevových akcích oproti únoru v červenci klesla o 35 procent. Balení deseti vajec se prodávala v průměru za 32,10 koruny, za pět měsíců tedy klesla akční cena o více než 17 korun. O čtvrtinu jsou levnější vepřová pečeně nebo polotučné mléko. Naopak o polovinu zdražily brambory a o čtvrtinu jablka. Vyplývá to z analýzy slevových letáků sedmi největších obchodních řetězců společnosti Česká distribuční. Porovnávala ceny 12 vybraných potravin a piva.

Společnost analýzu letáků dělá vždy v jeden vybraný týden v měsíci. Podobná předběžná šetření v terénu dělá i Český statistický úřad (ČSÚ), zpravidla ve druhém týdnu v měsíci. Za kilogram vepřové pečeně v akcích zákazníci řetězců v červenci zaplatili 129,90 koruny, oproti lednu o 44 korun méně. Za litr mléka zaplatili zhruba o pět korun méně, v červenci stálo 15,90 koruny. Zhruba o pětinu na průměrných 151,58 koruny za kilogram klesla také akční cena sýru eidam. Oproti únoru byla zhruba o 34 korun nižší. Dále v akcích zlevnil cukr o 14 procent na 21,90 koruny za kilogram, ve srovnání s únorem je to o 3,50 koruny méně. Podle analýzy také o 11 procent klesla akční cena za kilogram chleba a o deset procent cena pšeničné mouky.
Tři sledované položky jsou naopak oproti únoru dražší. Nejvýrazněji vzrostla cena brambor, a to o 55 procent, kilogram stál v akci téměř 21 korun. O čtvrtinu byla dražší také jablka v akcích a o pět procent zdražil bílý jogurt. Ceny bílého pečiva a piva se oproti únoru výrazně nezměnily, máslo zlevnilo nepatrně.
Cena nákupu sledovaných položek byla v červenci oproti únoru o 13 procent nižší, nákup stál 687 korun, oproti únoru tedy zhruba o 100 korun méně. "Sledováním akčních letáků mohou domácnosti za nákup základních potravin ušetřit bezmála třetinu výdajů," dodal obchodní ředitel České distribuční Jaroslav Staněk. Dodal, že průměrná sleva v červenci byla 29 procent.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down