Aplikace sledující ceny potravin podle ÚOHS prospěje spotřebitelům

Aplikace, která by měla sledovat průměrné ceny základních potravin, je řešení prospěšné pro spotřebitele. Lidé budou mít při rozhodování více informací a mohou se kvalifikovaněji rozhodovat při nákupech. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podporuje záměr ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) takovou aplikaci lidem nabídnout. Jeho resort na tuto možnost sám upozornil, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

supermarket a nákupní košík

Prospotřebitelské řešení

"Na základě praxe ze zahraničí můžeme říci, že se jedná o prospotřebitelské řešení, neboť srovnávač by měl pracovat s agregovanými cenami. Spotřebiteli by tedy měl ukazovat průměrnou (skutečnou) cenu zboží, aby se mohl kvalifikovaněji rozhodovat," uvedl mluvčí. Doplnil, že podle antimonopolního úřadu by využití agregovaných údajů nemělo zvýhodňovat subjekty, které se do srovnání zapojí.
Výborný o záměru vytvořit aplikaci informoval v sobotu. Inspiroval se v Řecku, kde cena potravin klesla zhruba o 18 procent. V Česku by mohla fungovat nejpozději za půl roku, uvedl.

Dopad na malé obchody

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza v neděli v České televizi v debatě s Výborným řekl, že spuštění aplikace by mělo negativní dopady na tržby malých obchodů. V Řecku vláda také přišla s regulací cen potravin zavedla pro dodavatele povinnost nabídnout pětiprocentní slevu u vybraných produktů, poznamenal.
Předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina řekl, že aplikace nebude mít vliv na celkovou cenu zboží. Sledované položky sice obchodníci pravděpodobně zlevní, u ostatních potravin se ale dá předpokládat navýšení cen, čímž se změny vykryjí, doplnil. Povede to podle něj také k většímu podílu zahraničních potravin v českých obchodech.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down