Asociace a svaz obchodu chtějí prosazovat mimo jiné zjednodušení byrokracie

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) chce spolu s Asociací soukromého zemědělství ČR (ASZ) prosazovat zjednodušení byrokracie pro drobné farmáře, podporu regionálních zpracovatelů a prodejců potravin nebo i změnu ve vyplácení zemědělských dotací. Na setkání s novináři to včera řekli prezident SOCR Tomáš Prouza a předseda ASZ Jaroslav Šebek, kteří podepsali společné memorandum o spolupráci.

Prouza poznamenal, že právě náročnost byrokracie odrazuje menší podniky například od budování vlastních značek. Uvedl, že v EU je typické, že v zemědělství převládají rodinné farmy. V ČR je podle něj velká koncentrace velkých hráčů a i menší podniky jsou na nich závislí například při nákupu osiv nebo hnojiv. Podotkl také, že v Česku chybí pestrost produkce.  Pomoci s odbytem menším zemědělcům by podle Prouzy měla odbytová družstva, kterým svěří marketing nebo obchod, díky čemuž získají silnější vyjednávací postavení na trhu. Prouza uvedl, že podle průzkumu společnosti Nielsen, se až 85 procent zákazníků v obchodech zajímá o zemi původu a až 70 procent je ochotných připlatit za nákup českých potravin.

Asociace prosazuje vznik zákona o rodinných farmách

ASZ již delší dobu prosazuje vznik zákona o rodinných farmách. Podle Šebka by měl umožnit jednodušší fungování farmářů například ve vztahu k daním, sociální oblasti nebo by se mohl týkat i stavebního práva. Šebek zdůraznil, že nemá jít o dotace, ale zjednodušení podnikatelského prostředí. "Sedlák se dobrovolně zaváže k plnění závazků výměnou za snížení požadavků, které jsou vázané na místo bydliště a hospodaření," řekl. O legislativě týkající se rodinných farem několikrát mluvil bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Podle Šebka i učinil první krok, když vznikla pracovní skupina. ASZ má část legislativního návrhu připravený a asociace se hodlá přizpůsobit tomu, co je v české legislativně možné či nikoliv. Své návrhy chce představit i ministrovi Marku Výbornému. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down