Asociace: Ceny na farmářských trzích v Praze budou podobné jako loni

Lidé na pražských farmářských trzích zaplatí za zboží od trhovců zhruba stejně jako loni. Uvedl to předseda Asociace farmářských tržišť Jiří Sedláček, který má část tržišť na starosti. Pražané mohou navštívit trhy například na náplavce, Kubánském náměstí, náměstí Jiřího z Poděbrad nebo na Vítězném náměstí. Návštěvníci se mohou těšit zejména na sezonní druhy ovoce, zeleniny nebo pečiva od českých výrobců.

"Zvyšování cen je letos u nás na farmářském trhu (na náplavce) znát minimálně. Ceny základních surovin, jako je chléb, pečivo, ovoce a zelenina, rozhodně nezaznamenaly žádný viditelný cenový skok," uvedl Sedláček, který se stará o trhy na náplavce, na Kubánském náměstí a na Řezáčově náměstí.

Řekl, že například ceny českých výběrových jablek jsou na trhu nižší než v řetězcích. "Je to tím, že místní a malí výrobci nebo rodinné farmy rozhodují rychleji, umí lépe a rychleji diverzifikovat náklady než například akciové společnosti, a jsou zvyklí hospodařit s minimem nákladů i bez inflace," řekl Sedláček.

Dále podle něj rozhoduje to, že na farmářském trhu jsou přímí pěstitelé a obchodní marže nekončí u obchodníka, ale zůstává farmáři a zisk z prodeje nejde do zahraničí. Nakupování na farmářském trhu tak podle něj přispívá rozvoji ekonomiky a sadů v Česku.

Podle vedoucí správy trhů Jiřího z Poděbrad Zity Strnadové jsou tržby oproti loňskému roku o něco nižší, plyne to podle ní například z nižší návštěvnosti kvůli špatnému počasí. Řekla, že se tržby však postupně opět navyšují.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down