11.11.2016 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Asociace: Dopad zpoplatnění plastových tašek bude minimál

Dopad povinného zpoplatnění lehkých plastových tašek na české výrobce obalů bude minimální. Řekl to ředitel České obalové asociace SYBA Vlado Volek. Podle vládní novely zákona o obalech, která navazuje na předpisy Evropské unie, by nařízení mělo platit od roku 2018. Podle Volka novela přinese jen zvýšené administrativní náklady pro některé obchodní řetězce.

"Pokládám to za okrajový problém, který se českých výrobců zásadně nedotkne. Snad pouze těch, kteří mají výrobu úzce zaměřenou na výrobu plastových tašek. Ale těch je minimum," uvedl Volek. Novelu, kterou sněmovna ve středu posunula do dalšího kola projednávání, považuje za typickou ukázku "tvůrčí legislativy Bruselu". Podle novely budou všichni obchodníci povinně zpoplatňovat lehké plastové tašky, které se už nyní ve velkých obchodních řetězcích většinou prodávají. Jde o plastové tašky o síle stěny od 15 do 50 mikronů, tedy ty nejčastěji vydávané v obchodech. Cena tašky by nebyla zákonem stanovena, obchodníci by si ji určili sami. Bezplatné by měly zůstat jen tenké sáčky například na pečivo.

"Těchto plastových tašek se už zdarma prodává stejně velice málo. Třeba v prodejnách oděvů ano. Ale myslím, že čeští výrobci jsou na podobné problémy zvyklí a flexibilně se přizpůsobí. Není problém, aby ty tašky měly stěnu 60 mikronů nebo byly z papíru. Česká ulička se najde," doplnil Volek.Novela podle něj může způsobit administrativní náklady obchodním řetězcům prodávajícím výrobky pro kutily.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down