ASZ: Přístup k zemědělským dotacím může farmářům ztížit byrokracie

Asociace soukromého zemědělství ČR v dopise adresovaném ministru zemědělství Zdeňku Nekulovi (KDU-ČSL) a zástupcům vládní koalice žádá o zjednodušení byrokracie spojené s žádostmi o přímé zemědělské dotace. Podniky dostávají dotaci podle plochy obdělávané půdy. Asociace tvrdí, že až 4000 zemědělců bude muset kvůli žádostem o dotace prokazovat, že jsou aktivní zemědělci.

Asociace uvádí, že to přináší velkou byrokratickou zátěž hlavně pro menší farmáře, které sdružuje. Poukazuje také na to, že snižování byrokracie je součástí programového prohlášení vlády.
Předseda asociace Jaroslav Šebek v dopise uvádí, že podle navrhovaných podmínek ministerstva budou muset status aktivního zemědělce farmáři prokazovat pomocí auditu. Ten má doložit, že jejich příjmy ze zemědělské činnosti tvoří alespoň 30 procent jejich příjmů za poslední účetní období.
"Podle odhadů Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) se prokázání příjmů bude týkat asi 4000 zemědělců z celkových přibližně 30 000 zemědělských subjektů registrovaných v ČR," napsal Šebek.
Podotkl, že náklady na provedení auditu mohou být v řádech tisíců až desetitisíců korun, přitom příjmy ze zemědělství tvoří mnohdy 100 procent veškerých příjmů podniků, které chtějí žádat o dotace. Podle asociace také mezi farmáři panují obavy, že v regionech nebude dostatečná kapacita auditorů, kteří by takové množství agendy zvládli zpracovat.
Někteří členové asociace podle Šebka již zjišťují, že kapacity pro případné audity nejsou dostatečné a v každém okrese se případné zavedení této povinnosti týká nejméně 50 subjektů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down