Banka zvýhodní úvěry na těžbu dřeva napadeného kůrovcem

Malí a střední podnikatelé, kteří se zabývají těžbou dřeva napadeného kůrovcem, mohou využít zvýhodněné úvěry nebo záruky od Českomoravské záruční a rozvojové banky. Rozšířený program Expanze jim umožní získat zvýhodněné úvěry a záruky nejen na zpracování kalamitního dřeva, ale také na jeho těžbu, což doposud nebylo možné. Uvedlo to Ministerstvo průmyslu a obchodu.

"MPO chce společně s ČMZRB ještě ve větší míře pomoci v boji s kůrovcem. Podporu ve formě bezúročných úvěrů a záruk proto budou moci od nynějška využít i malí a střední podnikatelé, kteří se zabývají těžbou kalamitního dřeva. Doposud program podporoval jen ty, kteří dřevo napadené kůrovcem zpracovávali do hotových produktů," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. ČMZRB podle ředitele Jiřího Jiráska reaguje na poptávku na trhu, kdy o zvýhodněné financování na pořízení nových strojů, zařízení a dalších technologií projevovali zájem i samotní lesníci, tj. podnikatelé, kteří kalamitní dřevo těží. "Podpora pomůže lesním podnikatelům v době kůrovcové kalamity, kdy se jim kvůli nízkým cenám za dříví nedostává prostředků na potřebnou péči o lesy. Vhodně tak doplní dotace, které na pomoc lesnímu hospodářství poskytuje Ministerstvo zemědělství," doplnil ministr zemědělství Miroslav Toman. Z programu bude možné financovat pořízení nových technologií na zpracování kalamitního dřeva, včetně jeho těžby, rozšíření i vznik nových skladovacích prostor ke skladování dřeva ze stromů napadených kůrovcem, včetně mokrého skladování a nákupu příslušné technologie. Podpora projektů zaměřených na boj s kůrovcem je zařazena mezi tzv. zvláštní podporované aktivity. To znamená, že pokud podnikatel bude žádat u ČMZRB o podporu ve formě zvýhodněného úvěru, bude moci získat úvěr s nulovým úrokem v rozmezí 650 tisíc až 60 milionů Kč, a to až do 45 procent výdajů projektu. Úvěr nabízí dobu splatnosti až deset let včetně možnosti odkladu splátek až na čtyři roky a je určen na projekty investičního charakteru. Pokud podnikatel nemá dostatečné zajištění, nabízí mu ČMZRB podporu ve formě záruky. V případě projektů z odpadového hospodářství bude ručit až do 80 procent za provozní i investiční úvěry v rozmezí jeden až 40 milionů Kč a tuto záruku podnikatelům poskytne na dobu až 12 let. Program Expanze úvěry byl spuštěn 1. června 2017. Doposud jím bylo podpořeno přes 540 projektů za tři miliardy korun. Program Expanze záruky odstartoval v polovině února 2019 a podporu získalo přes 200 podnikatelů za více než 2,2 miliardy Kč. Program je financován ze strukturálních fondů EU v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a poběží až do konce roce 2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down