Bioenergetické nápoje pro rostliny pomohou čelit dopadům způsobeným suchem

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity pokročili ve vývoji bioenergetického nápoje pro rostliny, který může ovlivnit půdní vlhkost a umí rostlinám řízeně dávkovat živiny, čímž zajistí jejich vitalitu i v období sucha. Stres u pěstovaných plodin vyvolaný suchem je nyní běžným jevem. Jednou z cest, jak jej překonat, je aplikace látek schopných zadržet vodu s efektem omezení jejího výparu z půdy. V tiskové zprávě to uvedl Petr Škarpa z Agronomické fakulty.

Potenciál zlepšit tzv. management vody v půdě mají přípravky založené na bázi superabsorpčních polymerů nebo přírodních hydroabsorbentů. "Pro optimální růst a vývoj rostlin je důležitá nejen vhodná distribuce vody, velmi významnou roli sehrává i přísun dostatečného množství živin respektující nároky plodin během vegetačního období. Přibližně 40 až 70 procent dusíku, 80 až 90 procent fosforu a 50 až 70 procent draslíku aplikovaných konvenčními hnojivy rostliny nevyužijí, a to kvůli jejich vyplavování, těkání a imobilizaci v půdě," sdělil Škarpa.
Užití těchto přípravků je vhodné nejen za sucha, ale i ve vlhčích podmínkách nebo v období dlouhotrvajících srážek, protože zadrží vodu a v ní rozpuštěné živiny v kořenové hloubce. Vědci se nyní zaměřují na modifikaci řízeného uvolňování makro- i mikroživin a dalších biologicky aktivních látek. Rovněž testují polyfunkční přípravky aplikovatelné do půdy před setím plodin a během jejich vegetace, případně na listovou plochu.
"Vhodná skladba hydrologicky a biologicky aktivních komponent má za cíl omezit výpar vody z povrchu rostlin, tyto případně hydratovat s následnou schopností řízeně uvolňovat makro i mikro živiny podle vývojového stadia rostlin,“ poznamenal Škarpa. Dodal, že v globálním měřítku neexistuje produkt, který by poskytoval kombinaci funkcí, jako je zadržování vody v půdě, omezení jejího výparu, řízené uvolňování živin a dalších komponent využitelných nejen k půdní ale i mimokořenové aplikaci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down