Bouřky způsobily škody na zemědělských plodinách za vyšší desítky milionů korun

Bouřky, které Česko zasáhly hlavně v noci na neděli, způsobily škody na zemědělských plodinách za vyšší desítky milionů korun. Sdělil to mluvčí Generali České pojišťovny (ČP) Jan Marek. Společnost uvádí, že pojišťuje dvě třetiny českých zemědělců. Bouřky o víkendu zasáhly hlavně jižní Čechy, Vysočinu a také Přerovsko a Olomoucko.

Na Olomoucku a Přerovsku pojišťovna zatím eviduje škody od šesti klientů na chmelnicích, uvedl Marek. Škody na plodinách jsou vysoké kvůli tomu, že se zrovna chystala sklizeň, řekl mluvčí. "Odhadujeme, že jen škody na chmelu budou v řádech desítek milionů korun. Další škody pak vznikly na konstrukcích," doplnil. Nejvíce postiženy byly chmelnice ZD Kokory z Přerovska. Předseda družstva Vladimír Lichnovský řekl, že konstrukce spadly na 20 hektarech chmelnic. Chmel podle něj již nebudou moci sklidit, škody odhadl na 25 milionů korun. Marek uvedl, že na jihu Čech pak kvůli intenzivním dešťům došlo ve velké míře ke splavení polí s řepkou a na Vysočině počasí poškodilo brambory. 

Před bouřkami pojišťovna evidovala škody za 230 milionů korun

Manažerka zemědělského pojištění Generali ČP Alena Stiborová na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích řekla, že ještě před víkendovými bouřkami pojišťovna evidovala letos škody za zhruba 230 milionů korun. Loni škody přesáhly více než 640 milionů korun. Likvidátoři společnosti letos prohlédli 25 000 poškozených hektarů porostů. "V loňském roce to bylo 85 000 hektarů," doplnila Stiborová. Upozornila na to, že přestože již je sklizeň obilovin a řepky prakticky u konce, poškození dalších plodin může nastat. "Na poli zůstává cukrovka, kukuřice, brambory, sója, slunečnice a zejména chmel, ovoce a vinná réva, to jsou poměrně drahé komodity," uvedla Stiborová. Připomněla, že letos nastala řada výrazných změn počasí. Začátek roku byl velmi teplý, kdy teploty vystoupaly až na 15 stupňů Celsia. Následky teplé zimy poškodily přes 550 hektarů. Následně komplikovalo setí mokré studené jaro. Stiborová připomněla, že jarní mrazy letos prakticky zničily úrodu meruněk a poškodily i jablka, hrušky nebo někdy i polní plodiny jako mák nebo cukrovku. Z letošní úrody byly nejvíce poškozené obiloviny a olejniny, největší podíl na škodách má krupobití. "Ani letos se ČR nevyhnulo velké krupobití. Absolutně nejhorší byl 24. červenec, kdy prošla supercela jižní a poté severní Moravou," konstatovala. Generali ČP jen za tento den zaregistrovala 55 pojistných události s účtem přes 70 milionů korun. Konkurenční Agra pojišťovna za tento den odhadovala škody na několik desítek milionů korun.*

evidované škody

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down