Brambory jsou už nasázené v teplejších oblastech, plocha asi mírně klesne

Na Vysočině byla v polovině týdne v brázdách asi pětina brambor. Výsadba už byla prakticky ukončená v Polabí a na jižní Moravě, kde by mohli pěstitelé začít sklízet ranné brambory na přelomu května a června. Podle očekávání Českého bramborářského svazu osázejí letos zemědělci bramborami o něco méně polí, protože jim poslední dva roky ztěžovala prodej epidemie koronaviru. Řekl to předseda svazu Josef Králíček.

Před rokem pěstovaly zemědělské podniky v zemi podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) brambory na 22 824 hektarech. Bramborářský svaz tento rok očekává možný pokles do šesti procent. "My bychom byli rádi, kdyby ta plocha aspoň stagnovala, ale ty signály, které jsou, tomu nenapovídají," řekl Králíček.

Minulé dva roky se sice prodávaly brambory v obchodech, ale o odbyt přišli dodavatelé do školních jídelen a restaurací uzavíraných kvůli epidemii. Teď se zase zvyšují náklady na pěstování, i kvůli zdražování hnojiv a chemických prostředků na ochranu rostlin. "Vstupy letí raketově nahoru," řekl Králíček.

Podle dat ČSÚ byly ceny brambor v březnu meziročně vyšší téměř o 22 procent. Za doprodávané brambory z loňské sklizně teď podle Králíčka sice pěstitelé dostávají o něco víc zaplaceno než před rokem, jenže loni podle něj byla jejich farmářská cena ztrátová. Teď se podle předsedy svazu tato cena pohybuje okolo čtyř korun za kilogram a v průměru pokrývá jen výrobní náklady. Nízké ceny jsou podle něj ale zase výhodné pro spotřebitele.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down