15.05.2014 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budou řešit problém sucha

Ministerstvo zemědělství chce do konce roku vypracovat materiál, který se bude zabývat problematikou sucha v České republice a navrhne řešení dopadů. Jihomoravský kraj si od této aktivity slibuje, že se konečně začne na vyšší úrovni řešit problém, který se jej týká z celé republiky nejvíce. Až bude materiál hotový, má být zřejmé, jak vysoké investice jsou v kraji potřeba, aby přinesly žádoucí užitek, řekl po jednání s jihomoravským hejtmanem ministr zemědělství Marian Jurečka.

Materiál má řešit problematiku sucha komplexně a navrhnout investice do vodohospodářské infrastruktury, do agrotechniky či závlahových zařízení. "Jde také o pozemkové úpravy a další agroenvironmentální opatření, která pomohou zadržet vodu v krajině," řekl Jurečka. Hejtman Michal Hašek (ČSSD) před dvěma týdny představil také záměr vytvořit jihomoravský Generel vodního hospodářství v krajině. Jurečka uvedl, že velká část investic na zmíněná opatření může jít z Programu rozvoje venkova. "Z toho lze platit budování závlah. Ale nyní se musíme podívat na to, v jakém je tato infrastruktura stavu, poslední čtvrtstoletí chátrala. Potom můžeme vyčíslit množství peněz, jaké bude v kraji potřeba," řekl Jurečka. Sucho je problémem především jižní části kraje, tedy okresů Hodonín, Břeclav a Znojmo. Naposledy zemědělce krutě postihlo před dvěma lety, kdy museli velkou část úrody zaorávat. Také letos na začátku jara někteří zaorávali ozimé plodiny a narychlo ještě seli kukuřici.
Ministerstvo zemědělství chce také společně s ministerstvem školství a Asociací krajů ČR řešit otázku odborného středního školství, které by do budoucna poskytlo zemědělsko-potravinářskému komplexu nové odborníky. "Dojde na to, že současná generace odborníků odejde do důchodu a neměl by je kdo nahradit. Chceme české schopné a erudované odborníky," řekl Hašek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down