Bulharsko a Irsko zavádí opatření kvůli ptačí chřipce

Bulharsko kvůli výskytu ptačí chřipky zlikviduje chovy kuřat a kachen v Plovdivské oblasti na jihu země. Rovněž platí zákaz rybolovu v jezerech, okolo kterých žijí divocí migrující ptáci. Ptačí chřipku v závěru loňského roku ohlásilo i Irsko, kde nákaza postihla divoké kachny, informovala agentura Reuters.

Od 16. prosince byl virus ptačí chřipky odhalen na 14 bulharských farmách; v sedmi případech šlo o kachní farmy v Plovdivu. Jeden případ byl zaznamenán u divokých ptáků. Ve vesnici Manole, která leží v Plovdivské oblasti, bylo tento měsíc zlikvidováno 3150 kachen. Výskyt ptačí chřipky byl potvrzen i v Irsku. Podle irského ministerstva zemědělství byl vir odhalen u divokých kachen na jihovýchodě země. Kvůli potvrzení ptačí chřipky v Británii nařídilo Irsko minulý týden, aby byly drůbeží chovy umístěné do vnitřních prostor. První výskyt ptačí chřipky na svém území v poslední prosincový týden ohlásilo také Slovensko. V bratislavském malochovu během vánočních svátků uhynulo celé hejno slepic. Později se potvrdila přítomnost viru ptačí chřipky. Jelikož šlo o soukromý chov, maso ani vejce se nedostaly do obchodní sítě.

Ptačí chřipka se v posledních měsících objevila mimo jiné na farmách v Británii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku a v Chorvatsku. Virus této choroby se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *