05.03.2019 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Část České republiky stále sužuje sucho

Zásoba půdní vláhy je letos na střední a jižní Moravě a také v severozápadních Čechách výrazně nižší než loni. V některých místech těchto oblastí už panuje podle bioklimatologů nejvyšší stupeň zemědělského sucha, které se označuje jako extrémní. I v případě normálního průběhu jarního a letního počasí se dá očekávat slabší sklizeň, v případě opakování loňského charakteru počasí budou v těchto oblastech výnosy plodin citelně snížené, řekl jeden z tvůrců projektu InterSucho Miroslav Trnka. Projekt několika vědeckých institucí zajišťuje již několik let pro zemědělce informace ohledně stavu a předpovědi zemědělského sucha.

"Pokud letos zasejí zemědělci v postižených oblastech, sázejí na to, že přijde během vegetace dostatečný déšť ještě více než v minulosti. Vzhledem k tomu, že nevidíme v předpovědi dále než za desetidenní horizont, nemůžeme s určitostí říct, zda sucho bude trvat. Ale dělali jsme si výpočty na základě statistiky z posledních 50 let a v nejpostiženějších oblastech je pravděpodobné, že současná nepříznivá situace vydrží až do začátku června," uvedl Trnka. Jednoduše řečeno, v půdě je tak malá zásoba vody, že ani normální průběh jarního počasí nebude v postižených oblastech plně stačit vegetaci k normálnímu růstu, v půdě není prakticky žádná vodní rezerva. "Přitom v tomto období na konci zimy by měla být naplněnost půdního profilu na 80 až 90 procentech," řekl Trnka. Loni se sucho projevilo výrazně až v červnu a v červenci, letos může přijít dřív. Situaci už podle Trnky vnímají negativně i zpravodajové, což jsou majitelé sadů a vinic, tedy trvalých kultur. Kromě zmíněných oblastí postupně vysychá i Polabí, situace se zhoršuje kontinuálně poslední čtyři týdny, což je vidět na animaci na hlavní stránce projektu InterSucho.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down