Čeká se propad tržeb

Letošní vývoj tržeb za rozhodující agrární komodity není tak příznivý, jak tomu bylo vloni a předloni, kdy tyto tržby překonaly hranici 93 miliard korun. V tomto roce budou podle aktualizovaného odhadu svazu pod úrovní 82 miliard korun, což představuje meziroční snížení o více než 11 miliard korun. Z toho 30 procent tvoří propad tržeb u mléka. Uvedl to minulý týden na společném zasedání výboru a kontrolní komise Zemědělského svazu ČR, které se konalo ve Větrném Jeníkově, jeho předseda Martin Pýcha.

Podle něj tlak na živočišnou výrobu a na podniky právnických osob, kde má živočišná výroba největší zastoupení, v ČR pokračuje. „Starosti nám dělá nízká cenová úhrada za mléko i za jatečná prasata. Ve spotřebitelských cenách se však nízké ceny placené zemědělcům neprojevují,“ sdělil s tím, že tuzemská cena mléka je nižší oproti váženému průměru zemí EU-28 přibližně o deset procent. „U nich ceny klesají z podstatně vyššího základu: V období 2011-2015 vážený průměr ceny mléka v EU si zachoval spíše stagnační tendenci trend, zatímco my máme cenový trend mírně klesající. Odhadujeme, že cena mléka u nás meziročně spadne zhruba o 16 až 20 procent,“ podotkl. Pýcha poznamenal, že EK předpokládá, že na počátku roku 2016 cena mléka nebude nižší než letos v září. Podle něj se stále více objevují zprávy od zemědělců, že budou muset chovy dojnic omezovat z důvodu nelepšící se ceny ale také kvůli nedostatku krmiva a jeho vysoké ceně, způsobené letošním suchem.

  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down