Celkový počet prasat se zvýšil, chovných však ubylo

Celkový počet prasat se v Česku ke konci července meziročně zvýšil o 0,7 procenta na 1,57 milionu. Chovných prasat ale ubylo o 4,1 procenta na 136 254. Ukazují to údaje Českého statistického úřadu. Zemědělský svaz ČR poukázal na to, že se během léta snížil počet prasnic o 4,1 procenta na 93 000. Podle svazu budou mít podniky letos za jatečná prasata nízké tržby hlavně kvůli poklesu prodejní ceny.

Letos cena v průměru podle údajů Ministerstva zemědělství činila 26,92 Kč za kilogram, v červenci ale stoupla na 30,37 Kč/kg. Podle ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jana Stibala tak na jednom praseti chovatelé nyní vydělají okolo 200 korun.

Farmáři ale stále nepokryli ztráty z jara a loňského roku, kdy byla průměrná cena 29,09 Kč/kg. Pokud ceny zemědělských výrobců neklesnou, situace se stabilizuje, uvedl Stibal. Minimálně velké chovy nebudou zavírat, dodal. Velkochovatelé si podle něj mohou dovolit zaměstnat člověka, který žádá o dotace, jež ztráty částečně kompenzují.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy stojí za nízkou cenou hlavně levné dovozy z Německa. Podle svazu se do ČR v letošním prvním pololetí dovezlo vepřové za 12 miliard korun, což byla vyšší hodnota než za celý rok 2006. Za leden až srpen 2016 jsme v hodnotovém vyjádření dovezli 2,6krát více vepřového masa než za rok 2004, kdy jsme vstoupili do EU. Ke konci roku to možná bude čtyřnásobek, uvedl.

Ceny klesly podobně jako u mléka mimo jiné i kvůli ruskému embargu na dovoz potravin. Stát se snaží živočišnou výrobu v ČR podpořit, letos slíbil chovatelům vyplatit do konce roku čtyři miliardy korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *