Ceny zrn kávy stále rostou

Ceny zrn kávy robusta na světových trzích vystoupaly na rekordní maxima v důsledku zpomalení dodávek z Vietnamu, největšího světového producenta této odrůdy. Od začátku roku komodita zdražila o 60 procent, přičemž na londýnské komoditní burze dosáhla ceny 4625 USD za tunu.

Rostoucí poptávka

Ceny stoupají už 18 měsíců s tím, jak světoví výrobci jako Vietnam mají problémy udržet krok s rostoucí poptávkou. Za celý loňský rok komodita zdražila o 58 procent. Vývoz kávy z Vietnamu přitom v prvním pololetí meziročně klesl o 11,4 procenta, připomněla agentura Reuters. Letos navíc zemi postihlo nejhorší sucho za posledních deset let, což negativně ovlivní příští úrodu a další export kávy.

Poptávka po robustě roste s tím, jak pražírny přecházejí z dražší arabiky na levnější kávová zrna. I když se tak robusta dosud využívala především k výrobě instantní kávy, stále častěji její zrna přidávají i do pražených kávových směsí, jimž dominuje arabica.

Robusta vs. arabika

Problémy Vietnamu motivují brazilské pěstitele, kteří se dosud orientovali převážně na arabiku. "V Brazílii teď hodně vysazují (robustu) a za pár let se stane nejdůležitější zemí, pokud jde o produkci robusty, důležitější než Vietnam," sdělil agentuře Reuters Giuseppe Lavazza, předseda představenstva výrobce kávy Lavazza.

Deníku Finacial Times pak Lavazza řekl, že neočekává pokles cen. "Zůstanou na velmi vysokých úrovních. Dodavatelský řetězec kávového průmyslu je pod dramatickým tlakem," dodal s tím, že jde o důsledek změny klimatu. Rostoucí ceny kávových zrn se podle něj propisují i do nižších marží výrobců kávy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down