Ceny jablek jsou nejnižší za dva roky, důvodem je válka a přebytek jablek z Polska

Aktuální ceny jablek v českých obchodech jsou v meziročním porovnání nejnižší za poslední dva roky, zcela se tak vymykají výraznému zdražování potravin v posledním roce. Důvodem zlevnění jablek je zahlcení trhu polskými jablky, která kvůli napadení Ukrajiny Ruskem nelze vyvézt na východ. Čeští ovocnáři kvůli nízkým cenám a ztrátovosti pěstování chystají další kácení sadů. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Jablka jsou v Česku ovocem, kterého lidé spotřebují nejvíc.

Průměrná cena kilogramu jablek v českých obchodech v říjnu podle dat Českého statistického úřadu činila 35,42 koruny a byla meziročně nižší o dvě procenta. Proti říjnu roku 2020 byla nižší o deset procent. V akcích se jablka aktuálně prodávají za 15 až 20 korun za kilogram. Průměrná cena jablek od zemědělců podle ČSÚ v říjnu meziročně klesla o 12 procent na 13,1 koruny za kilogram. Průměrné zdražení potravin v obchodech podle statistiků v říjnu meziročně činilo 25,1 procenta, celková inflace byla 15,1 procenta.
"Ruský trh byl pro polská jablka papírově uzavřen sice již v roce 2014, ale skutečnou bariérou obchodu se stala až válka. K tomu byl uzavřen i obchod do Běloruska," uvedl Ludvík. Polská jablka, která dříve z naprosté většiny končila na východě, tak podle Ludvíka zůstávají na evropském trhu, čehož v tlaku na cenu využívají obchodní řetězce. Polsko je s roční sklizní kolem 4,5 milionu tun největších producentem jablek v Evropě. Česká sklizeň má být letos přes 130 000 tun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down