Ceny mléka a mléčných výrobků budou dále stoupat

Ceny mléka a mléčných výrobků v České republice budou kvůli rostoucím výrobním nákladům nadále stoupat, mnoho mlékáren avizovalo zvýšení cen od začátku října. Uvedl to předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček na tiskové konferenci v Přibyslavi k tradičnímu Mlékárenskému dni. Mlékaři podle něj dlouhodobě volají po snížení sazby DPH pro mléčné výrobky. Teď hlavně požadují konkrétní a rychlou pomoc vlády při řešení energetické krize, například zastropováním cen energií.

Minulý rok byl podle Kopáčka pro české mlékaře ještě poměrně příznivý, což se změnilo s válkou na Ukrajině. „Všichni jsme dnes a denně konfrontováni s rostoucími náklady energií, to je asi to největší drama, které se teď odehrává,“ konstatoval předseda svazu. Kopáček připomněl, že cena mléka se letos meziročně zvýšila o 31 procent. Průměrná cena v ČR za srpen činila 11,60 koruny za litr, vloni touto dobou představovala 8,86 koruny. Podle Kopáčka bude dále stoupat. „Už proto, že okolní svět platí za mléko ještě více a mléko schází. V některých oblastech na západ od našich hranic cena narostla i o 38 procent proti minulému roku,“ přiblížil Kopáček s tím, že cena mléka se promítá do cen mlékárenských výrobků 70 až 80 procenty. Podle viceprezidenta Agrární komory ČR Leoše Říhy sice stoupla cena mléka výrazněji než kdy dřív, zároveň ale také zemědělcům rostou náklady na hnojiva, krmiva, energie nebo naftu. Kopáček připomněl, že mlékárenství je nesmírně energeticky náročný obor, přičemž ceny energií výrazně stouply. „Mléko musíme nejdříve tepelně ošetřit a všechny vyrobené výrobky musíme chladit a uskladňovat,“ řekl. Zmínil i nedostatek a zvýšení cen obalů. „Náklady na ně narostly čtyřikrát až pětkrát, ceny cukru stouply o 35 procent, Nesmíme zapomenout na růst cen pohonných hmot i nárůst cen práce. Chybí pracovní síly a pokud je chceme mít, musíme si je zaplatit,“ shrnul. V prvním letošním pololetí klesl mlékárnám prodej výrobků o 6,8 procenta, lidé v obchodech podle předsedy svazu zvažují, kolik jich koupí. Některé mlékárny teď už uvádějí pokles prodeje o deset i 12 procent, v některých případech až o pětinu. Tržby mlékárnám vzhledem ke zdražování produkce sice rostou, Kopáček přesto předpokládá, že letošní hospodaření většinou ukončí v červených číslech. „Samozřejmě se snažíme hledat úspory i u nás, efektivněji se snažíme vyrábět, ale ani to nám nepřinese takové úspory, kterými bychom mohli pokrýt ty zvýšené náklady,“ uvedl ředitel Choceňské mlékárny Pavel Marek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down