Ceny olivového oleje jsou na maximech, projeví se to v obchodech

Velkoobchodní ceny olivového oleje jsou na historických maximech, proti loňsku jsou více než dvojnásobné. Způsobila to hlavně špatná úroda kvůli suchu ve Španělsku a dalších zemích EU, odkud pochází dvě třetiny celosvětové produkce. Lze očekávat, že růst cen se projeví i na pultech obchodů poté, co se prodají zásoby z loňské úrody.

Sdělil  to analytik XTB Jiří Tyleček. V ČR se nyní prodává litr olivového oleje za zhruba 250 korun, příští rok by podle Tylečka mohla být cena až dvojnásobná. Podle analytika zatím maloobchodní řetězce na růst velkoobchodní ceny příliš nereagují. Litr olivového oleje se prodává na velkoobchodním trhu za zhruba osm eur, což je podle aktuálního kurzu zhruba 192 korun, uvedl. Na další vývoj cen v obchodech podle něj bude mít vliv i to, zda lidé upraví své nákupní preference, mohou kupovat například jiné druhy olejů. Tlak na ceny může také zmírnit lepší pěstitelská sezona v příštím roce.

olivovník

Nedostatek srážek

Tyleček uvedl, že nedostatek srážek způsobil výrazně horší úrodu ve Španělsku, které je největším světovým producentem olivového oleje. Pochází z něj téměř 40 procent produkce. "Druhým největším producentem je Itálie, která byla letos taktéž postižena suchem. Jen o něco málo lepší situace je letos v Portugalsku a Řecku," doplnil.

Výnosy ve Španělsku

Uvedl také, že španělští pěstitelé letos sklidili zhruba dvě pětiny produkce ve srovnání s loňskou sezonou, tedy asi 620 000 tun. Výnosy pěstitelů jsou nejnižší za posledních 30 let, řekl analytik. To podle něj vede k tomu, že rychle mizí zásoby a mohou se dostat na minimum ještě před začátkem sklizně v příštím roce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down