Ceny potravin v červnu meziměsíčně většinou rostly

Ceny potravin, které pravidelně sleduje Český statistický úřad (ČSÚ), v červnu oproti květnu většinou rostly. Celkově zdražilo deset ze 13 položek, nejvíce brambory, bílý jogurt a jablka. Tytéž výrobky, za které si Češi v červnu připlatili ve srovnání s květnem, s výjimkou kmínového chleba stály více i oproti letošnímu lednu. ČSÚ o tom informoval na svém webu. Naopak meziročně ceny potravin podle zveřejněných dat spíše klesaly. Více než o pětinu zlevnily vejce, mouka a cukr. Ceny položek, které ČSÚ zjišťuje jednorázově v terénu, nevstupují do výpočtu měsíčních spotřebitelských cen.

Nejvíce stoupla cena konzumních brambor

Kilogram konzumních brambor v červnu zdražil o 16,38 procenta na 32,61 koruny, a stál tak nejvíce od začátku tohoto roku. Právě brambory jsou letos jedinou položkou, která každý měsíc proti loňsku výrazně zdražuje. Předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček už dříve řekl, že za navyšováním cen brambor stojí mimo jiné dlouhodobé sucho a špatná úroda. Druhý nejvyšší meziměsíční nárůst ceny byl v červnu u bílého jogurtu, který zdražil o 8,95 procenta na 11,57 koruny. Následoval kilogram konzumních jablek s cenou 39 korun, což bylo o 4,19 procenta více než v květnu, a kilogramová cihla eidamu, která vyšla o 2,84 procenta dráž, tedy na 183,95 koruny. Naopak meziročně v červnu kromě vajec, mouky a cukru výrazněji zlevnil ještě litr mléka, a to o 11,83 procenta na 24,36 koruny. Výrobní ceny v zemědělství se v červnu podle dnes zveřejněných dat ČSÚ snížily 14. měsíc po sobě, svůj pokles ale zpomalily z květnových 10,1 procenta na 7,5 procenta. V rostlinné výrobě byly ceny meziročně nižší o 12,6 procenta, v živočišné o 1,4 procenta. Aktuální vývoj výrobních cen v zemědělství a potravinářství tak podle oslovených analytiků nedává důvod ke zdražení potravin pro konečné spotřebitele. Meziroční inflace v červnu zpomalila na dvě procenta, v květnu spotřebitelské ceny rostly o 2,6 procenta, informoval už dříve ČSÚ. Snižování celkové cenové hladiny ovlivnily i ceny potravin a nealkoholických nápojů. V meziměsíčním srovnání inflace klesla o 0,3 procenta. Potraviny byly se začátkem letošního roku přeřazeny do nižší sazby DPH 12 procent. Naopak do základní sazby DPH 21 procent se přesunula většina nápojů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down