Česká republika letos jako první země na světě zavádí označování chmele podle systému přijatého na jednání Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele (IHGC) a schváleného všemi 34 členskými státy, které zastupují více než 98 % ploch pěstování chmele na světě. Informuje o tom tiskové zpráva Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).
Uvedený systém spočívá v používání trojmístných kódů pro mezinárodní označení odrůdy chmele a trojmístného kódu pro označení země a oblasti pěstování. Hlavním cílem používání těchto kódů je rychlé rozpoznání dané odrůdy a identifikace jejího původu. V rámci certifikace chmele, dané zákonem č. 97/1996 Sb., o ochraně chmele, bude zavedení tohoto systému nesporným přínosem pro zajištění prokazování kvality a původu chmele.
Certifikaci chmele (sestávající ze dvou stupňů - 1. stupeň – označování, 2. stupeň – ověřování) provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Proces certifikace začíná přípravou a výdejem označovacího materiálu pěstitelům. Dále probíhá kontrola při sklizni s důrazem na označování chmele podle jednotlivých katastrálních území a odrůd.
Na proces označování navazuje ověřování kvality a původu chmele v jednotlivých ověřovacích střediscích pod dohledem pracovníků ÚKZÚZ. Závěrečným úkonem certifikace je vydání certifikátu – ověřovací listiny žadateli, spolu se stanovením poplatků za množství ověřeného chmele.
V certifikační sezóně 2020/2021, tj. od 1. 8. 2020–31. 7. 2021, bylo certifikováno celkem 6514 tun chmele a chmelových produktů, z toho 5729 tun chmele české provenience. ÚKZÚZ za uvedené období vydal celkem 2174 certifikátů – ověřovacích listin.*