Česká republika jako první země na světě zavádí mezinárodní označování chmele

Česká republika letos jako první země na světě zavádí označování chmele podle systému přijatého na jednání Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele (IHGC) a schváleného všemi 34 členskými státy, které zastupují více než 98 % ploch pěstování chmele na světě.  Informuje o tom tiskové zpráva Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ).

Uvedený systém spočívá v používání trojmístných kódů pro mezinárodní označení odrůdy chmele a trojmístného kódu pro označení země a oblasti pěstování. Hlavním cílem používání těchto kódů je rychlé rozpoznání dané odrůdy a identifikace jejího původu. V rámci certifikace chmele, dané zákonem č. 97/1996 Sb., o ochraně chmele, bude zavedení tohoto systému nesporným přínosem pro zajištění prokazování kvality a původu chmele.
Certifikaci chmele (sestávající ze dvou stupňů - 1. stupeň – označování, 2. stupeň – ověřování) provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Proces certifikace začíná přípravou a výdejem označovacího materiálu pěstitelům. Dále probíhá kontrola při sklizni s důrazem na označování chmele podle jednotlivých katastrálních území a odrůd.
Na proces označování navazuje ověřování kvality a původu chmele v jednotlivých ověřovacích střediscích pod dohledem pracovníků ÚKZÚZ. Závěrečným úkonem certifikace je vydání certifikátu – ověřovací listiny žadateli, spolu se stanovením poplatků za množství ověřeného chmele.
V  certifikační sezóně 2020/2021, tj. od 1. 8. 2020–31. 7. 2021, bylo certifikováno celkem 6514 tun chmele a chmelových produktů, z toho 5729 tun chmele české provenience. ÚKZÚZ za uvedené období vydal celkem 2174 certifikátů – ověřovacích listin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down