Česká republika loni přišla o označení země bez afrického moru prasat

Počet případů afrického moru prasat loni v Česku vzrostl z jednoho případu v prosinci 2022 na 56. Česko tak přišlo o označení země bez výskytu této nákazy. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS) v tiskové zprávě. Situace týkající se dalších druhů onemocnění zvířat se podle ní v ČR zlepšila. Výrazně se snížil například výskyt salmonel v chovech drůbeže, výsledky v tomto případě vyhodnotila správa jako jedny z nejlepších za posledních deset let.

Vloni inspektoři potvrdili 56 případů afrického moru prasat

V roce 2023 potvrdili inspektoři 56 případů afrického moru prasat (AMP), předloni, kdy se opětovně rozšířila nákaza po více než čtyřech letech, byl jeden případ. Od té doby bylo v Česku potvrzeno 68 případů, z toho sedm od začátku letošního roku. Všechny potvrzené případy AMP byly loni u nalezených nebo ulovených divokých prasat, a to v Libereckém kraji. U domácích prasat loni veterináři mor nezaznamenali.  Správa uvedla, že se loni výrazně snížil výskyt salmonel v chovech drůbeže, a to i v chovech produkujících konzumní vejce. Výsledky vyhodnotila jako jedny z nejlepších za posledních deset let. Počet hejn v chovech nosnic pro konzumní vejce, u kterých veterináři zjistili salmonelu, se meziročně téměř nezměnil. Zatímco v roce 2022 to bylo 11 hejn v šesti hospodářstvích, loni 12 hejn v osmi hospodářstvích. U drůbeže a ptáků chovaných v zajetí loni veterinární správa potvrdila 23 ohnisek ptačí chřipky, o tři více než v předchozím roce. Z toho většinu ohnisek objevila v malochovech drůbeže, v komerčních chovech drůbeže zjistila šest ohnisek. V lednu 2023 zlikvidovala SVS historicky největší ohnisko ptačí chřipky ve velkochovu nosnic v Brodu u Tachova, kde bylo 750 000 nosnic. Poslední ohnisko bylo loni potvrzeno 12. května, od července tak má ČR označení země bez výskytu ptačí chřipky. O získání označení musí letos zažádat znovu. Podle posledních údajů SVS z března byla letos ptačí chřipka kromě 23 malochovů také v pěti komerčních chovech. U koní v roce 2023 inspektoři sledovali výskyt protilátek proti západonilské horečce, která se ojediněle v ČR vyskytuje i u lidí. Z 852 vyšetřených koní byl loni pozitivní výsledek u 19 koní, předloni vyšetřila správa o jednoho koně více a pozitivní výsledek potvrdila u 33 koní.*

Státní veterinární správa - logo

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down