Česká republika vyprodukovala loni o třináct procent více odpadu

Česká republika loni vyprodukovala 26,9 milionu tun odpadu, což je meziročně o 13 procent více. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Více než 86 procent odpadu připadalo na podniky.

Množství komunálního odpadu loni činilo 3,3 milionu tun. V přepočtu na jednoho obyvatele to bylo 317 kilogramů. Většina odpadu pocházela z běžného svozu. Odpady z čištění ulic a z odpadkových košů tvořily dvě procenta.

Z komunálního odpadu bylo loni podle ČSÚ vytříděno 15 procent. Zhruba třetinu tvořil papír, čtvrtinu sklo a 24 procent plasty. Na kovy připadalo šest procent.

Přestože se množství vytříděného komunálního odpadu rok od roku zvyšuje a klesá množství směsného odpadu, přibližně polovina komunálního odpadu končí na skládkách, upozornil ČSÚ. Loni bylo tímto způsobem odstraněno 1,8 milionu tun odpadu. Ve spalovnách skončilo 590 tisíc tun a v kompostárnách 141 000 tun odpadu.

Firmy loni vyprodukovaly 23,2 milionu tun odpadu, meziročně o 15 procent víc. Nejvíc odpadu od ekonomických subjektů pocházelo z činností souvisejících s odpadními vodami, odpady a sanacemi a dále ze stavební a demoliční činnosti, informoval ČSÚ. Za pozitivní trend lze označit meziroční nárůst objemu recyklovaných odpadů o 23 procent, dodal úřad.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *