Českému zemědělství se vloni podle statistiků dařilo

Českému zemědělství se vloni dařilo. Ekonomický výsledek ovlivnila především dobrá úroda. Produkce odvětví v běžných cenách vzrostla na 129,3 miliardy korun. To je o 1,8 procenta víc než v roce předchozím. Podnikatelský důchod se zvýšil o více než čtvrtinu. Uvedl to na tiskové konferenci ředitel odboru statistiky zemědělství a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiří Hrbek.

„Podnikatelský důchod dosáhl hodnoty 20,2 miliardy korun. Meziročně se zvýšil o 25,9 procenta. To je druhý nejlepší výsledek od roku 2000, vyššího zisku bylo dosaženo pouze v roce 2014,“ uvedl Hrbek,

V roce 2016 vzrostla rostlinná produkce meziročně o 3,5 procenta a dosáhla 77,3 miliardy korun. „Příčinou je velmi dobrá úroda, hlavně v souvislosti s počasím. Nejvyšší meziroční nárůst byl zaznamenán u kukuřice na zrno. Významnou roli ale hrály i brambory, cukrovka a pícniny, konstatovala předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová. Živočišná produkce se snížila, vzhledem k poklesu cen zejména mléka, drůbeže a vajec, o 0,2 procenta na 46,3 miliardy korun.

Mezispotřeba, tedy hodnota výrobků a služeb, které jsou v rámci procesu vloženy do výroby, meziročně klesla o 3,2 procenta a její podíl na produkci zemědělství představoval 66,8 procenta. Hrubá přidaná hodnota, která ukazuje výsledný efekt zemědělství, dosáhla podle předběžného odhadu bezmála 43 miliard korun. Ve srovnání s předchozím rokem stoupla o 13,4 procenta. Vedle toho rostly i mzdy zaměstnanců v zemědělství, meziročně o 1,2 procenta na celkem 27,1 miliardy korun. Vliv na hospodářský výsledek zemědělství měl také objem zemědělských podpor. Odhadovaný objem ostatních vyplacených dotací na výrobu dosáhl 30,8 miliardy korun. To představovalo meziroční nárůst o 3,4 procenta. Do ekonomických výsledků zemědělství se promítlo i pachtovné a ostatní nájemné nemovitostí. Zaznamenalo nárůst o deset procent na 6,7 miliardy korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka k tomu podotkl, že neví o větším počtu zemědělců, kteří by skončili s chovem krav nebo je převedli na masnou produkci. S celkovým loňským výsledkem zemědělství je spokojen.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down