Český svaz včelařů přerozdělí chovatelům včel dotaci přes 67 milionů korun

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ukončil administraci prvního roku nového tříletého včelařského programu na podporu chovu včelstev pro období 2017 až 2019. Letošní 15. říjen byl konečným termínem pro výplatu dotací za období od 1. září 2016 do 31. července 2017. Dotace poskytuje Státní zemědělský intervenční fond chovatelům včel prostřednictvím Českého svazu včelařů. Tento žadatel obdržel celkem 67 577,5 tisíce korun, kterou následně přerozdělí chovatelům včel. Informovala o tom tisková mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

Částku pro včelaře tvoří z 50 procent finanční prostředky Evropské unie a z 50 procent peníze z rozpočtu České republiky. Maximální zájem českých včelařů dokládá kompletní vyčerpání celé alokované částky. Dotace se v roce 2017 týkaly pěti opatření: Technická pomoc (vyplaceno 35 881,9 tis. Kč), Boj proti varroóze (25 574,1 tis. Kč), Racionalizace kočování včelstev (2082,1 tis. Kč), Úhrada nákladů na rozbory medu (507,2 tis. Kč) a Obnova včelstev (3532,0 tis. Kč).

Vzhledem k nadměrnému zájmu chovatelů včel přesáhl objem uznaných nároků na dotaci celkovou výši přidělených finančních prostředků. Podle Novákové bylo proto nutné pro opatření Technická  pomoc (s výjimkou dotací na vedení včelařských kroužků pro děti a mládež) a Racionalizace kočování krátit jednotlivé částky poskytované dotace v souladu s platnou legislativou koeficientem 0,4359.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down