Český venkov může v letech 2014 až 2020 čerpat navíc přes devět miliard korun

České zemědělství a venkov budou moci v letech 2014 až 2020 čerpat v přepočtu o více než devět miliard korun vyšší částku, než bylo původně navrhováno. Vláda dnes schválila navýšení národního spolufinancování Programu rozvoje venkova. Namísto původně navrhovaných 15 procent vzroste částka, kterou se na projektech financovaných převážně z unijních peněz podílí stát, na 25 procent. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Celkem tak rozpočet programu dosáhne téměř 2,9 miliardy eur, což je v přepočtu takřka 80 miliard korun.
“Jsem velice rád, že vláda tento návrh přijala, Chápu to jako velké gesto v době, kdy ministr financí hledá úspory," uvedl Jurečka. Návrh na programu dnešního jednání vlády nefiguroval.

Kvůli úsporám přispěje Evropská unie do rozpočtu programu v následujícím období částkou, která podle původního návrhu neměla spolu s českou subvencí převýšit 2,6 miliardy eur. Nyní rozpočet dosáhne takřka 2,9 miliardy eur, rozdíl tak činí 340 milionů eur.
V letech 2007 až 2013 mohl český venkov z Programu rozvoje venkova čerpat 3,7 miliardy eur (podle současného kurzu 102 miliard korun). Toto snížení unijních dotací částečně nahradí právě zvýšení původně navrhovaného příspěvku národního rozpočtu, uvedl mluvčí ministerstva Hynek Jordán.
Dotace jsou podle Jurečka určené zejména na zrovnoprávnění podmínek českých zemědělců s jejich evropskými kolegy, dále na rozvoj zemědělství, potravinářství a lesnictví i na ochranu životního prostředí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down