Chovatelé na Pardubicku uvažují o snížení stavů skotu

Řada zemědělských podniků v Pardubickém kraji bude muset vzhledem k nízkým cenám mléka a nedostatku krmiva snižovat stavy dojných krav. Družstva vykazují velké ztráty. Rekla to ředitelka krajské agrární komory Vanda Rektorisová. "Signály o snížení stavu jsou skoro z každého podniku. Ztráty za snížení výkupních cen mléka jsou meziročně milionové," uvedla Rektorisová.

Firma Agro Liboměřice z Mladoňovic na Chrudimsku již letos snížila stavy dojných krav zhruba o tři desítky, aktuálně chová asi 830 krav. Další vývoj nepředjímá. Za devět měsíců podnik meziročně vykazuje šestimilionový propad v tržbách za mléko. „Kdo zruší chov, nemůže se k tomu jen tak vrátit, to není výroba hřebíků, je to delší biologický cyklus,“ podotkl předseda představenstva František Paulus.

Zemědělské družstvo Stolany na Chrudimsku loni mělo denní tržby za mléko téměř 28 tisíc korun, letos dostává zhruba 21 500 korun denně, uvedl předseda představenstva František Mikan. Ruské embargo na evropské potraviny zvýšilo dovozy másla či mléka do České republiky. Ceny mléka mimo jiné proto meziročně klesly o více než pětinu a pohybují se okolo sedmi korun za litr. Naopak spotřebitelská cena se snížila minimálně.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *