06.03.2017 | 06:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé z Plzeňska se letos dostali na lepší ceny mléka

Chovatelé z Plzeňského kraje se začátkem letošního roku po dvou letech propadů dostali na výkupní ceny mléka mezi 8,30 až 8,50 koruny za litr, což jim pokryje aspoň výrobní náklady. Výkupní částka už nezpůsobuje ztráty, které byly v letech 2015 a 2016 rekordní a nekompenzovaly je prodeje mírně ziskových rostlinných komodit ani dotace. Nikdo ale nedokáže říci, jak se bude cena vyvíjet v dalších měsících, řekli předseda Zemědělského družstva vlastníků Štichovice Václav Bulín a šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma, předseda představenstva Osecké zemědělské a obchodní společnosti.

Obě zemědělské firmy dodávají mléko do německých mlékáren Golgsteig v Chamu a Bechtel ve Schwarzenfeldu, které odebírají asi 30 procent produkce farem z Plzeňského kraje. S dodávkami začali regionální farmáři před deseti lety, kdy byla cena v Německu výrazně lepší. V posledních letech se ale srovnala s českou. Bavorské mlékárny, které trvale rozšiřují kapacity, mají o české mléko stále velký zájem kvůli jeho nižší výkupní ceně i díky tomu, že v Bavorsku na trhu chybí. V posledních pěti letech se ale jeho export z regionu nezvyšuje, a tak si Němci pro něj jezdí dále do vnitrozemí, například do středních Čech.

"Za rok 2015 a 2016 převýšila u naší firmy ztráta na mléce deset milionů korun. V průměru nám do výrobních nákladů chyběly dvě koruny na litru," řekl Šíma. "Cena se začala zvedat loni v prosinci, kdy nám Goldsteig platil 7,50 koruny za litr a za leden to bylo o korunu více," uvedl Šíma. Podle Bulína by zemědělci "jásali", kdyby už to nebylo horší. Nejhůře na tom byla jeho firma loni v červenci s cenou 5,56 Kč/l.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down