21.02.2017 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé z vysočiny loni i přes nízké ceny zvýšili výrobu mléka

Chovatelé na vysočině loni znovu potvrdili své dominantní postavení ve výrobě mléka, na jeho republikové produkci se podíleli téměř 19 procenty. V meziročním porovnání zvýšili dodávky mléka o pět procent na 558,7 milionu litrů. V Kraji Vysočina byla v minulém roce rovněž nejpočetnější stáda skotu v Česku, uvedl Český statistický úřad.

Chovatelé dojnic na vysočině loni zvýšili dodávky, ačkoliv za mléko dostávali málo zaplaceno. "Je to především dáno tím, že se zvyšuje užitkovost," řekl Michal Bratršovský z krajské rady Zemědělského svazu ČR k růstu výroby mléka. Podle statistik se v zemědělských podnicích na vysočině meziročně zvýšila průměrná denní dojivost jedné krávy o dvě procenta na 22,91 litru. Zemědělci v kraji podle Bratršovského nechtějí chov dojnic opustit a čekají na lepší cenu za mléko. "Protože když se zlikvidují krávy, tak se zlikviduje zemědělství," míní. Řada podniků ani skončit nemůže. Čerpaly dotace na investice spojené s chovem krav, kvůli tomu se zavázaly ho po určitou dobu udržet. "I z těchto důvodů musely pokračovat," uvedl Bratršovský.

Výkupní cena mléka v Česku loni klesla na několikaleté dno a dostala se až k šesti korunám za litr. Na podzim sice začala růst, ale stále nepokrývá výrobní náklady, které převyšují osm korun na litr.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down