18.09.2017 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chovatelé z vysočiny zvýšili v 1. pololetí výrobu mléka, jinde spíš klesla

Chovatelé krav na vysočině, kteří jsou největšími producenty mléka v zemi, zvýšili v prvním pololetí jeho výrobu o 1,1 procenta. Dodali 280,6 milionu litrů mléka, což představovalo 18,7 procenta celkové mléčné výroby v ČR. Ve větší části republiky přitom výroba mléka v meziročním porovnání klesla, navýšení vykázaly jen čtyři kraje. Vyplývá to z údajů Českého statického úřadu. Podle chovatelů krav v kraji odbyt na mléko je, ale chtěli by za něj dostat o něco víc zaplaceno.

Výkupní ceny mléka v Česku byly dlouho nízké, ale v posledních měsících se zvyšovaly. Zatímco před rokem za litr mléka zemědělci dostávali průměrně 6,10 Kč, nyní jim podle údajů Českomoravského svazu mlékárenského mlékárny platí kolem 8,60 Kč. V červenci 2014, než začaly ceny klesat, už ale chovatelé za litr mléka dostávali v průměru skoro 9,50 koruny.

Podle ředitele třebíčské agrární komory Karla Coufala se sice zvedají ceny másla v obchodech, ale ceny u zemědělců tak rychle nahoru nejdou. "A jsou obavy, že se to může zastavit," řekl. Farmáři na Třebíčsku navíc kvůli suchu sklidili podstatně méně krmných plodin. Coufal nepředpokládá, že by kvůli tomu snižovali stavy; krmivo si zajišťují z jiných míst. "Nicméně se to může trochu projevit v užitkovosti," uvedl. Jinde na vysočině tolik sucho nebylo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down