Chtějí omezit plýtvání řezanými vánočními stromky

Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Do prodeje jich šlo kolem 1300. Uvedla to koordinátorka prodeje Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek.

Loni bylo k dispozici asi o 100 stromků více, prodaly se všechny. "Letos jsme jich kvůli situaci s koronavirem objednali méně. Pokud ale bude třeba, není problém další doobjednat," uvedla Žižková. Jedličky pocházejí od Lesů města Brna, k dostání jsou na tradičních místech. Vedle dvou prodejních míst Nadace Veronica je lidé mohou koupit také u Rezekvítku, v EkoCentru Brno, v Informačním centru YMCA Brno, u Lesů města Brna či na třech místech školského zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. Nabízí je také úřad městské části Brno-Žebětín. Cena za stromek je 135 korun, o desetikorunu vyšší než loni. Ke každému stromku, který je kolem 40 centimetrů vysoký, dostane kupující i návod, jak se o něj má přes zimu starat. Vánoční jedličky v květináči nabízejí brněnské ekologické organizace přes 20 let. Smyslem projektu je omezit plýtvání řezanými stromky a zároveň vracet do brněnských lesů původní druh - jedli bělokorou. Lidé stromky na jaře mohou vysadit například u svých chat či jinde, ekologové také každoročně chystají společnou výsadbu v lesích mezi Vranovem a Svinošicemi na Brněnsku. Pravidelně se jí účastní desítky lidí. Loni a předloni se akce ale kvůli koronavirovým opatřením nekonala.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down