ČR by se podle Agrární komory ČR měla připojit k embargu na dovoz obilí z Ukrajiny

Česká republika by měla stejně jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko zavést embargo na dovoz některých zemědělských plodin z Ukrajiny. V tiskové zprávě to uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. ČR spolu s Německem nebo Francií po úterním jednání v Bruselu možné prodloužení embarga, které zatím platí do 15. září, kritizovala. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) není dlouhodobě udržitelné a prospěšné, aby se unijní země dělily na různé kategorie podle možnosti dovozu zboží z Ukrajiny.

Embargo na dovoz zboží zavedly také Rumunsko a Bulharsko, týká se ukrajinské pšenice, kukuřice, řepkového semene a slunečnicových semen. Zákaz dovozu nijak neomezuje tranzit do dalších zemí. Země, které embargo zavedly, ho chtějí prodloužit do konce roku. Polský premiér Mateusz Morawiecki minulý týden upozornil, že Varšava zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska nezruší ani po vypršení jeho platnosti v polovině září. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to označil za nepřijatelné.
Doležal podotkl, že ve chvíli, kdy zboží překročí hranice EU, tak kvůli společnému trhu ovlivňuje situaci ve všech zemích EU. "Obiloviny, řepka či produkty živočišné výroby nemusí být nutně závadné, ale nebyly vyprodukovány v souladu s vysokými evropskými standardy, tudíž i náklady na tuto produkci byly nutně nižší. To vytváří nespravedlivé podmínky na evropském trhu a snižuje konkurenceschopnost zemědělců," doplnil. Připomněl, že země zákaz dovozu zavedly se souhlasem Evropské unie.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) koncem dubna uvedla, že dosavadní kontroly obilovin a obilných mlýnských výrobků, které pocházely zejména z Ukrajiny, neodhalily žádné překročení zákonných limitů nebezpečných látek. V polovině dubna vyvolal rozruch nález zbytků zakázaného pesticidu v jedné ze zásilek ukrajinského obilí na Slovensku. Tehdejší český ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSLú) poté spolu s řediteli SZPI, Státní veterinární správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského uvedl, že kontroly obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down