ČSÚ: Sklizeň obilovin letos v Olomouckém kraji meziročně klese

Zemědělci by letos v Olomouckém kraji měli sklidit 526.500 tun základních obilovin, v meziročním srovnání o 6,8 procenta méně. Naopak sklizeň řepky olejné má mírně vzrůst o 0,6 procenta na 84.208 tun. Vyplývá to z červencového odhadu sklizně, který publikoval Český statistický úřad. Žně v kraji jsou v závěru, aktuální údaje o postupu sklizně zveřejní ministerstvo zemědělství dnes odpoledne.

Statistici v červencovém odhadu očekávají pokles průměrného hektarového výnosu obilovin v Olomouckém kraji zhruba o tři procenta na 5,81 tuny a u řepky bezmála o osm procent na 3,25 tuny. Obiloviny letos zemědělci v kraji pěstují na celkové ploše 90.474 hektarů. Je to méně než loni, tehdy plocha činila 94.152 hektarů. Řepka letos zabrala plochu 25.916 hektarů, v roce 2022 to bylo 23.746 hektarů.

Negativní vlivy počasí

Letošní úrodu obilí a řepky v kraji negativně ovlivnilo sucho a následně deštivé počasí, které zpomalilo sklizeň a má negativní dopad na kvalitu. Část sklizené pšenice a ječmene bude muset být využita jako krmná, protože nesplní parametry pro potravinářské využití.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down