ČSÚ: Zemědělci loni zaseli méně ozimů i řepky

Zemědělci loni snížili na polích meziročně o 7,6 procenta plochu ozimých plodin na 890 000 hektarů. U řepky snížili plochu o 4,8 procenta na 350 440 ha. V tiskové zprávě to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

"Zemědělci měli v oblastech s nadměrnými srážkami problémy se zasetím ozimů, což se projevilo i na celkovém poklesu vysetých ozimých plodin, zejména pšenice," uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.
Zásadní snížení ozimých obilovin je kvůli zmenšení ploch pšenice. Ta byla vyseta na ploše meziročně nižší o 65 000 hektarů, je tak na 710 000 hektarech. O 13,5 procenta na 27 000 hektarů klesla plocha žita, o 13,3 procenta na 37 000 hektarů pak klesla plocha tritikale. Naopak se zvýšily plochy oseté ječmenem o 1,6 procenta na 116 500 hektarů.
Od letošního roku může být plocha jedné plodiny na poli na maximální výměře 30 hektarů. Od loňského roku tato podmínka platila pro erozně ohrožené půdy. V případě, že by pozemky byly větší než 30 ha, bude nutné je podle ministerstva oddělit ochranným pásem, který bude široký aspoň 22 metrů a bude na něm tráva nebo pícniny. Další možností je střídat na pozemku více plodin, každou na ploše menší 30 hektarů.
Zisk v zemědělství očištěný o investiční dotace se loni meziročně snížil o 1,5 procenta na 16,7 miliardy korun. Zemědělská produkce vzrostla o procento, náklady stouply o 1,7 procenta, odhadl v lednu Ústav zemědělské ekonomiky a informací. Výsledky podle něj ovlivnilo přemnožení hrabošů a koronavirová pandemie. Celkový vývoj produkce byl podle odhadu ústavu příznivý, výroba vzrostla o 1,5 miliardy Kč na 152,6 miliardy Kč, panovaly přitom dobré klimatické podmínky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down