ČSÚ: Zisk zemědělství loni vzrostl o 2,8 procenta na 17,7 miliardy Kč

Zisk zemědělského sektoru loni meziročně vzrostl o 2,8 procenta na 17,7 miliardy Kč. Hodnota produkce se zvýšila o 4,1 procenta na 147 miliard Kč. Dnes to v tiskové zprávě uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Za zvýšením produkce stojí hlavně rostlinné komodity, jejichž hodnota stoupla o 6,8 procenta. U živočišné výroby byl naopak pokles o 0,4 procenta. Výše dotací na výrobu činila loni 32,8 miliardy Kč, o rok dříve to bylo o 1,9 miliardy Kč více.

Mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha řekl, že podle dokončovaného vlastního šetření svazu ekonomický výsledek zemědělství nevzrostl, bude podobný jako loni. Podle Agrární komory údaje ČSÚ odpovídají informacím z trhu.
ČSÚ vyčíslil hodnotu loňské rostlinné produkce na 85,3 miliardy Kč. Největší vliv na ni měly obilniny s 38,8 procenta hodnoty a technické plodiny, jako je řepka, s 23,5 procenta. "I přes pokles cen u téměř všech obilovin vyjma pšenice dosáhla hodnota produkce obilovin 5,7procentního meziročního nárůstu, a to především díky dobrým sklizním. Sklidilo se také více vína, luskovin, brambor, zeleniny, řepky a kukuřice na zeleno a siláž," uvedl úřad.
Produkce zvířat klesla o 3,1 procenta, nejvíce u skotu a drůbeže, kde pokles překročil čtyři procenta. U obou těchto komodit podle ČSÚ klesly výroba i ceny. Naopak o 3,8 procenta vzrostla produkce vajec a o skoro procento a půl výroba mléka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down